Zespół fortów

Kołobrzeg przez kilka stuleci (XVIII - XIX w.) był twierdzą. Chociaż w czasie II Wojny Światowej miasto uległo poważnym zniszczeniom, kilka budynków z tamtego okresu ocalało do dziś. Najstarsze budowle zespołu fortów w Kołobrzegu to Bastion Magdeburg i Bastion Pommern - z połowy XVII w.

Z wieku XVIII podziwiać tu można Bastion Geldern, most obronny Batardeau, fort "Ujście", umocnienie Rawelin i Redutę Morast.

Z XIX w. pochodzą natomiast: Fort Napoleona, Fort Wilczy, Reduta Solna, Szaniec Kleista, Szaniec Siederland oraz Szaniec Waldenfelsa.

Najmłodsza z kolei jest pochodząca z okresu II Wojny Światowej bateria przeciwlotnicza Nettelbeck.

Budynki są rozmieszczone na terenie całego Kołobrzegu, jest to więc świetna okazja na długie spacery w poszukiwaniu dawnych umocnień i fortów. Dawne umocnienia pozostają obecnie pod opieką Towarzystwa Opieki nad Zabytkami - Oddział w Kołobrzegu.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Festung Kolberg - czyli Twierdza Kołobrzeg - to termin, którego nie sposób przypisać do jednego okresu historycznego. O strategicznie położone miasto i port przez wieki toczyły się krwawe, zacięte walki. Dlatego też stawiano stosowne umocnienia, m.in. Bastion Magdeburg w XVII w., Fort Napoleona w XIX w. czy baterię przeciwlotniczą Nettelbeck w trakcie II WŚ.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz