Najstarsze dęby w Polsce

  • Adres Las Kołobrzeski
    78-111 Rusowo
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nie każdy wie, że w gminie Ustronie Morskie, w pobliżu miejscowości Bagicz, znajdują się dwa olbrzymie pomniki przyrody, którymi są najstarsze dęby w całej Polsce. Prowadzi do nich nawet specjalnie stworzony Błękitny Szlak Turystyczny. W 2000 roku, drzewa te poddano profesjonalnemu badaniu dendrologicznemu i na jego podstawie, określono sędziwy wiek tych roślin.

Dąb „Bolesław”, którego wiek określono na 800 lat, jest wysoki na 30 m, a jego obwód liczony na wysokości 1,3 m wynosi 691 cm. Średnica jego olbrzymiej korony rozciąga się na 18 metrów. 19 sierpnia 2000 r., dąb ochrzczono imieniem Bolesław, na cześć króla Bolesława Chrobrego.

Dąb „Warcisław”, to nieco młodszy współtowarzysz Bolesława, liczący sobie ponad 640 lat. On z kolei nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, z inicjatywy którego Kołobrzeg, w 1255 r. otrzymał prawa miejskie. Jego obwód wynosi aż 720 cm, a jego najwyższe konary sięgają aż 37 metrów.

Jedno jest pewne - te dęby budzą respekt i warto je zobaczyć podczas wypoczynku w Ustroniu Morskim, Kołobrzegu i okolicy.

Mini przewodnik

Gmina Ustronie Morskie może się pochwalić nie lada atrakcją, ponieważ to na jej terenie rosną najstarsze dęby w kraju: Bolesław oraz Warcisław. Według badań wykonanych w 2000 r., wiek drzew określono odpowiednio na ok. 800 i 640 lat. Dęby imponują również rozmiarami - choć większy jest ten młodszy z pary. Do cennych pomników przyrody prowadzi specjalnie znakowany szlak.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (1)
Anonim
28.07.2022 07:06

Dąb Bolesław powalony przez wichurę. Droga zryta przez ciężkie sprzęt. Nieaktualne opisy

Dodaj komentarz
Lokalizacja