Kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Rusowie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kościół filialny p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Rusowie to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu, bowiem liczy sobie ponad 600 lat i pochodzi z XIV wieku. Jest to świetnie zachowana do dzisiejszych czasów, kamienno-ceglana budowla architektury sakralnej. Wyjątek stanowi jedynie przybudówka dołączona do Kościoła w XIX wieku.

Świątynia usytuowana jest na niedużym wzniesieniu przy stawie, przy zbiegu dróg. Ma ona bogatą historię, będąc na przestrzeni wieków świadkiem i uczestnikiem losów, co najmniej trzydziestu pokoleń Rusowa.

Wieżę świątyni zdobi również zabytkowy, pochodzący z epoki renesansu, XVI-wieczny dzwon, odlany w 1592 roku. W kościele zachował się także zabytkowy drewniany, wiszący świecznik z miejscem na 12 świec, symbolizujących dwunastu apostołów.

Aby zwiedzić Kościół w Rusowie, należy pobrać klucz z gospodarstwa numer 13, znajdującego się w tejże wsi.

Mini przewodnik

Zabytek sakralny z XIV wieku, który powstał jako jedna z pierwszych chrześcijańskich świątyń na Pomorzu. Kościół zbudowany z cegieł i kamienia jest dziś mieszanką stylów: romańskiego, gotyckiego, renesansowego. Warto zwrócić szczególną uwagę na wieżę, świecznik i dzwon. Świątynia stanowi filię parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Morskim.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja